توضیحات عکس

اگر در مورد تفاوت عطر(پرفیوم)، ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادکلن کنجکاو هستید برای یادگیری همه چیزهایی که باید بدانید، با ما همراه باشید.

 اساساً همه عطرها در حد زیادی یکسان هستند اما براساس غلظت عطر، روغن، الکل و آب نام های دیگری به آن داده میشود.

این بلاگ انواع مختلف عطرها و اینکه چرا برخی از آنها ماندگاری بیشتری دارند، گرانتر هستند و عملکرد بهتری دارند را توضیح می‌دهد و در اینجا نحوه‌ی تشخیص اینکه کدام یک برای شما مناسب می باشد  آورده شده است.

 

 غلظت عطر چیست؟ 

اسم‌های مختلف یک عطر معمولاً به غلظت آن مربوط است، البته این موضوع خیلی درباره‌ی دئودرانت‌ها و شامپو بدن‌ها صدق نمی‌کند.

یک بطری هرگز حاوی عطر خالص نیست، بلکه در واقع ترکیبی از رایحه و پایه است.

یک عطر معمولاً از اسانس‌ها، ترکیبات معطر و روغن‌ها تشکیل شده است. با این حال، پایه معمولاً ترکیبی از اتانول و آب یا یکی از این دو است.

 

 چرا نمیتوان از عطر خالص استفاده کرد؟ 

عطر خالص بیش از حد قوی خواهد بود و حتی داشتن مقدار کمی از آن ممکن است هزینه‌ی زیادی برای ما داشته باشد.

ترکیبات معطر به تنهایی ممکن است بوی بسیار قوی داشته باشند، اما تقریباً هیچ خط بویی ندارد. شما باید بینی خود را روی آن قرار دهید تا بتوانید آن را استشمام کنید. اضافه کردن پایه باعث می‌شود آن رقیق شود و به آن کمک کند تا با تبخیر الکل از پوست شما رد بو ایجاد کند.

علاوه بر این، الکل به عنوان یک عامل تثبیت‌کننده عمل می‌کند که روغن‌های فرارتر موجود در عطر را حفظ می‌کند.

توجه داشته باشید که به برخی از عطرها حلال‌ها یا پایه‌های جایگزین اضافه می‌کنند که بدون الکل یا ارگانیک هستند. این یک راه حل فوق آلرژیک برای کسانی که حساسیت پوستی به الکل دارند ارائه می‌دهد.

 عطرها چه تفاوتی با هم دارند؟ 

عطر اصولاً یک اصطلاح عمومی و به معنای "رایحه مطبوع و شیرین" است که از مقدار معینی روغن معطر رقیق شده در الکل و آب تشکیل شده است. عطرها بسته به غلظت، نام‌های متفاوتی پیدا می‌کنند که در زیر 5 نوع مختلف را توضیح می‌دهیم:

عطر ( Perfume):

غلظت پرفیوم دارای بالاترین غلظت روغن معطر در بین غلظت ها بوده و ماندگاری تا از حدود ۶ الی ۸ ساعت تا یک روز دارد و اگر شما به دنبال یک عطر با ماندگاری و دوام بالا هستید پرفیوم ها بهترین گزینه برای شما هستند البته این را در نظر داشته باشید که این به دلیل اینکه در ساخت این عطرها غلظت بالا استفاده شده است قیمت بالاتری دارند همچنین اگر شما جزو افرادی هستید که پوست حساسی دارید بهتر است از پرفیوم ها استفاده کنید چرا که نسبت به سایر عطرها غلظتش خالص تر بوده و سازگاری بیشتری با پوست دارد و در فرمولاسیون آن از الکل کمتری استفاده شده و به همین دلیل پوست شما را خشک نمی کند و از حساسیت های پوستی جلوگیری می  کند.

همچنین میزان خلوص پرفیوم ها به طور میانگین دارای ۲۰ الی ۳۰ درصد مایع روغنی عطر و مابقی آن الکل است و به همین دلیل بسیار سنگین تر و روغنی تر نسبت به سایر غلظت ها هستند همچنین این محصولات را معمولاً در شیشه های زیبا به بازار عرضه می کند و زیبایی بسیار زیادی به میز آرایش شما می بخشند و برای اینکه پرفیوم شما ماندگاری و پخش بوی بهتری داشته باشد بهتر از آن را بر روی نقاط نبض دار بدن مانند گردن و آرنج استفاده کنید پس بنابراین اگر شما به دنبال یک عطر با ماندگاری بالا هستید ما به شما خرید پرفیوم مردانه یا زنانه را پیشنهاد می کنیم.

ادو پرفیوم (Eau De Parfum):

ادو پرفیوم در رتبه دوم غلظت ها قرار می گیرد و دارای ۲۰ الی ۱۵ درصد روغن معطر عطر می باشند و اگر شما قصد خرید ادو پرفیوم زنانه یا خرید ادو پرفیوم مردانه را دارید باید بدانید که از در ساخت ادو پرفیوم ها از الکل و آب بیشتری نسبت به پرفیوم استفاده شده و مواد روغنی آن کمتر است و با این حال بیشترین شباهت را به برفیوم ها دارند و مناسب پوست های حساس هستند و به همین دلیل است که گاهی لازم است از کرم مرطوب‌کننده بدون عطر به عنوان پایه استفاده شود اما رایحه ‌ی آن‌ها نسبت به پرفیوم کمی سبک تر بوده اما دوام آنها کمتر و پخش بوی آن بالاتر است و ماندگاری در حدود ۴ الی ۵ ساعت دارد و از لحاظ قیمت نیز قیمت پایین تر و مناسب تری نسبت به پرفیوم‌ها دارد اما باز جز عطرهای گران قیمت دسته بندی می شود.

ادو تویلت (Eau de Toilette):

ادوتویلت ها در گروه عطرهای با رایحه ای سبک قرار می‌ گیرد و از عصاره روغن معطر کمتری نسبت به پرفیوم و ادوپرفیوم در ساخت آنها استفاده شده و دارای حدود ۵ الی ۱۵ درصد اسانس روغنی می باشد و از الکل بسیار بالایی در ساخت آن ها استفاده می شود به همین دلیل ماندگاری آنها بسیار کمتر از پرفیوم و ادوپرفیوم است.

از ادوتویلت ها می توانید به صورت روزانه استفاده کنید و بهترین زمان استفاده از آنها در شب می باشد و با توجه به ماندگاری و اسانس کمتری که دارد دارای قیمتی ارزان تر نسبت به سایر غلظت ها بوده و به همین دلیل ماندگاری محبوبیت بسیار زیادی دارد و خرید ادو تویلت مردانه و خرید ادو تویلت زنانه برای افرادی که بودجه کمی برای خرید عطر دارند توصیه می شود.

ادکلن (Eau De Cologne):

ادکلن در غلظت بسیار کمتری نسبت به پرفیوم، ادوپرفیوم و ادوتویلت تولید می شود و بیشتر در عطر‌های مردانه از غلظت ادکلن استفاده می شود و در بین آقایان نیز بسیار محبوب است. در ساخت ادکلن های مردانه از درصد کمی در حدود ۲ الی ۴ درصد روغن عطر استفاده می شود و الکل بسیار بالایی دارد و همین امر سبب می شود که ماندگاری آنها در حدود ۲ ساعت باشد اما رایحه آنها بسیار رقیق و سبک بوده و قیمت پایین تری نسبت به سایر غلظت ها دارند و به همین دلیل طرفداران بسیار زیادی دارد و یک انتخاب عالی برای استفاده روزمره می باشد.

افترشیو (Eau fraiche ):

اگرچه غلظت یکسان بین 1 تا 3 درصد دارند اما ادو فریش و افترشیو به طور سنتی کاربردهای عملی متفاوتی دارند. هدف اولیه افترشیو به لطف پیشرفت در بهداشت شخصی، کم و بیش از بین رفته است. در ابتدا، الکل معطر به عنوان یک ضدعفونی‌کننده پس از اصلاح برای تمیز کردن هر گونه بریدگی استفاده می‌شد. درنتیجه، آنها اغلب حاوی گیاهان دارویی یا مومیایی برای تسکین و تمیزکردن پوست بودند. بسیاری از افترشیوهای امروزی هنوز هم شامل منتول، رام‌خلیج و فندق جادوگر برای این منظور هستند. اغلب این عطرها برای نظافت شخصی در نظر گرفته می‌شوند و به ندرت به عنوان عطرهای روز مناسب هستند. معمولا کمتر از یک ساعت ماندگاری دارند. این‌ها شباهت زیادی با ادکلن دارند اما ادکلن‌ها با الکل بیشتری مخلوط می‌شوند، اما Eau Fraîche بیشتر حاوی آب است و به عنوان یک طراوت‌کننده سریع و بدون ماندگاری رایحه عمل می‌کند.


 منظور از نت‌های رایحه چیست؟ 

علاوه بر اینکه عطرها با شدت یا غلظت‌های مختلف روغن عطر خالص تولید می‌شوند، هنگام ایجاد یک عطر، عطرساز یا "نوس" بسیاری از مواد معطر مانند عود، عنبر، مرکبات یا نعناع هندی را نیز با آن ترکیب می‌کند.

فرمول به دست آمده را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

نت‌های بالا(رایحه اولیه):

آنها رایحه‌هایی هستند که همان ابتدا پس از اسپری کردن عطر تشخیص میدهیم و استشمام می‌کنید. اینها در ایجاد اولین برداشت‌ها نقش دارند. نت‌های ابتدایی معمولاً به سرعت تبخیر می‌شوند و تنها برای پنج تا پانزده دقیقه اول باقی می‌مانند.

هدف اصلی آن‌ها این است که رایحه اولیه را پخش کنند و سپس به آرامی به قسمت بعدی عطر منتقل شوند.

نت‌های قلبی(رایحه میانی):

آنها حدود 70 درصد از کل رایحه را تشکیل می‌دهند، نت‌های قلبی معمولا بیشتر از نت‌های بالایی ماندگاری دارند. این نت‌ها زمانی ظاهر می‌شوند که نت‌های بالایی شروع به محو شدن می‌کنند و برای ماندگاری کامل عطر باقی می‌مانند.

نت‌های اساسی(رایحه پایانی):

آن‌ها پایه و اساس عطر را تشکیل می‌دهند. آنها به تقویت نت‌های سبک‌تر کمک می‌کنند. آنها غنی، سنگین و طولانی مدت هستند.

 

 کدام نوع عطر بیشتر برایمان مناسب است؟ 

پاسخ به این سوال به سلایق شخصی شما، روز یا شب بودن، مناسبت، فصل و محیطی که هستید بستگی دارد.به دلیل اینکه ادکلن حاوی روغن عطر کمتری است ارزان‌تر از ادو پرفیوم خواهد بود، بنابراین اگر قیمت برایتان ملاک است بهترین گزینه برای خرید می‌باشد. همچنین ادکلن برای گرم‌ترین فصل سال به دلیل داشتن اسانس‌های سبک و خنک عالی است.

Eau De Toilette و یا حتی یک Eau Fraîche همانطور که از نامش پیداست در تابستان زمانی که هوا خیلی گرم است، طراوت بیشتری خواهد داشت. درنهایت ادو پرفیوم سنگین‌ را در زمستان یا زمانی که می‌خواهید یک روز کامل را در شهر بیرون باشید انتخاب کنید.

 

با این وجود، هنگامی که قصد خرید عطر را دارید، بهتر است جنبه‌های زیر را در نظر بگیرید:

بوی عطر روی پوست شما بسته به آب و هوا و دما می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگر هوا خیلی گرم باشد، عطرهای طبیعی قوی (مثلاً بر اساس عود، عنبر یا نعناع هندی) می‌توانند ناسازگار باشند.

pH پوست شما می‌تواند به طور کامل عطری که می‌زنید را مهار کند یا برعکس آن را تقویت کند. پوست چرب برای عطر و ماندگاری آن مناسب است. از سوی دیگر، پوست خشک یا اسیدی می‌تواند باعث تبخیر سریع عطر شود. به عنوان مثال: یک ادکلن سبک ممکن است در انواع خاصی از پوست بیشتر از حد دوام بیاورد.

درک بو از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند.  بعضی از افراد بویایی بهتری دارند و دیگری کمتر به رایحه‌های مختلف عادت کرده است. با توجه به اینکه بویایی یک نوع حس است، تحت تأثیر تغییرات موقت یا دائمی ناشی از عوامل مختلف مانند استرس، مصرف دارو، آنفولانزا، بارداری، سیگار کشیدن و غیره قرار می‌گیرد. مثلا تصور کنید یک نوع رایحه را نمی‌توانید به خوبی احساس کنید، این بدان معنا نیست که اطرافیان شما نیز همین احساس را دارند.

درک عطر ممکن است به دلیل خاصیت بعضی از نت‌ها متفاوت باشد. به عنوان مثال، این یک واقعیت شناخته شده است که نت‌های چوبی یا شرقی می‌توانند ماندگاری یک رایحه را افزایش دهند و در نتیجه نسبت به نت‌های گلی ماندگارتر هستند.

با وجود تمام این موارد، این نکته را از یاد نبرید که از تست کردن عطرهای مختلف نترسید. شیمی بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است، پس آماده باشید که چندین برند را امتحان کنید.

 

 دلایل استفاده از الکل در عطر چیست؟ 

در تمام عطرها همیشه روغن عطر را با یک حلال – معمولا الکل و کمی آب – مخلوط می‌کنند.

دلیل استفاده از الکل این است که عطر را به راحتی حمل می‌کند، به سرعت تبخیر می‌شود و عطر را مستقیماً روی پوست می‌گذارد و خاصیت خنک‌کنندگی و طراوت دارد. مقدار الکلی که در فرآیند تولید استفاده می‌شود تعیین می‌کند که عطر چقدر روی پوست شما ماندگاری دارد.

 

 در نهایت 

همه‌ی ما می‌دانیم که هیچ‌چیز بهتر از یک خرید آگاهانه نیست و به همین دلیل است که تصمیم گرفته‌ایم تفاوت بین عطر، ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادکلن را با جزئیات توضیح دهیم.

نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که غلظت ترکیبات معطر با شدت و ماندگاری عطر ارتباط دارد. به طور منطقی، یک ادو پرفیوم بوی بسیار بیشتری نسبت به ادکلن دارد، بنابراین رایحه آن برای مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند.

 

امام رضا علیه السلام می‌فرمایند: بر هیچ‌کس روا نیست که از به‌کار بردن عطر در هرروز خودداری کند، پس اگر نتواند، یک روز در میان چنین کند، و اگر بازهم نتواند،‌ معطر ساختن خود را در روز جمعه ترک نکند.

 

1 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

برای ارسال دیدگاه وارد شوید.